Szopki krakowskie

Niektóre dzieci lubią chodzić do muzeów, inne nie. Jednak w Krakowie jest takie jedno miejsce, do którego na pewno zechce udać się każde z Was. Jest to Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, gdzie można zobaczyć szopki krakowskie.

Niektóre szopki wcale nie przypominają szopki betlejemskiej, ponieważ są wzorowane na budynkach znajdujących się w Krakowie, a zwłaszcza na Kościele Mariackim. Są także miniatury Wawelu, Sukiennic, Barbakanu.

szopka2.jpg

Jeśli mieszkasz w Krakowie, być może razem z całą klasą udasz się na wystawę szopek. Być może uda się przekonać wychowawcę klasy do tego, aby zabrał całą klasę na tak wspaniałą wycieczkę do muzeum z szopkami. Być może udasz się z rodzicami na rynek, i wstąpisz obejrzeć szopki. Jeżeli mieszkasz poza Krakowem, być może będziesz na wycieczce w Krakowie ? wtedy możesz zajrzeć do muzeum z szopkami, które są bardzo piękne i kolorowe. Zachwycają się nimi każdego roku dorośli i dzieci, nawet te najmłodsze, kilkuletnie, które nie chodzą jeszcze do szkoły.

Jak narodziła się tradycja krakowskich szopek? Ich historia sięga dawnych czasów, kiedy w kościołach były wystawiane jasełka w czasie świąt Bożego Narodzenia. Najstarsze figurki z jasełek zachowały się w klasztorze klarysek przy kościele św. Andrzeja. Pochodzą aż z XIV wieku.

Pierwsze szopki powstały w połowie XIX wieku. Na początku robiono szopki jako betlejemskie stajenki. Były widoczne skały, trzej królowie, pastuszkowie, i oczywiście, mały Jezusek ze swoją mamą Maryją i z Józefem. Szopki robili murarze i cieśle z Krakowa i okolic.
W czasie świąt chodzili ze swoimi szopkami po domach. Bardzo słynni byli szopkarze majstra Michała Ezenekiera, który każdego roku gościł u hrabiów Potockich w pałacu Pałac Pod Baranami i u Estreicherów. Kolędnicy z szopkami czekali zwykle na widzów pomiędzy ulicami Floriańską a św. Jana.

Szopki były kiedyś również sceną teatru ludowego z kukiełkami. Postaci, jakie w nich występowały, były nie tylko ze świata biblii, ale także świeckiego, np. były wśród nich postaci historyczne.

W szopkach jakie robi się teraz, kukiełki zostały zastąpione nieruchomymi figurkami. Figurki przedstawiają także współczesnych polityków, artystów, czerpią z folkloru, legend krakowskich, zwłaszcza z legendą o Smoku Wawelskim.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia, można zobaczyć szopki poza muzeum – na stopniach pomnika Mickiewicza na krakowskim Rynku. Wtedy też jest organizowany konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską, z wystawą pokonkursową w Krzysztoforach.

Jak widzisz, szopki krakowskie mają wielką tradycję, i są naprawdę przepiękne, misternie wykonane. Oglądając szopki, pomyśl o tych, którzy je robili, i ile czasu musieli poświęcić na ich wykonanie. Zastanów się także, dlaczego je robili. Może ty chciałbyś za rok zrobić szopkę? Można robić ją nawet całą rodziną, z pomocą rodziców, dziadków, rodzeństwa. Dawniej także szopki wykonywało się całymi rodzinami ? były w Krakowie rody, które specjalizowany się w robieniu szopek. Być może właśnie Twoja szopka za rok pojawi się przy pomniku Mickiewicza a potem trafi na wystawę do muzeum?

65 Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską
Impreza odbywa się corocznie w pierwszy czwartek grudnia. Uczestnicy konkursu prezentują swoje prace pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Krakowie, a po hejnale z wieży Kościoła Mariackiego w kolorowym orszaku udają się do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie obraduje sąd konkursowy. W najbliższą niedzielę po konkursie odbywa się otwarcie po konkursowej wystawy szopek krakowskich.

Gdzie jest wystwa szopek?
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35, 31 -011 Kraków
tel. (012) 422 32 64

Dodatkowe info:
Godziny otwarcia: poniedziałek ? nieczynne, wtorek nieczynne, środa 10 ? 17.30, czwartek 10 ? 17.30, piątek 10 ? 17.30, sobota 10 ? 17.30, niedziela 10 ? 17.30 (wystawa czasowa nieczynna w 3 niedzielę).

hastagi na stronie:

#szopka krakowska jak zrobic #szopka krakowska jak zrobi? #jak zrobic szopke krakowska #jak zrobi? szopk? krakowsk? #jak zbudować szopkę krakowską #jak sie robi szopke krakowsk? #jak plastyka dla dzieci szopki krakow #jak wykonac szopke betlejemska #jak zrobić krakowską szopkę #azpoki krakowskie 2019 wystawa

Top