Wiadomości Branżowe

Na wyprawkę szkolną wydamy średnio 800 zł na jedno dziecko

Koniec sierpnia to smutny czas dla dzieci, których wakacje dobiegają końca. Smutek ogarnia też rodziców na samą myśl o konieczności wydania kilkuset złotych na wyprawkę szkolną. Zeszyty, piórniki, tornistry, podręczniki i inne pomoce naukowe – przeciętne wydatki na 1 dziecko to ok. 820 zł. Ile wydamy w tym roku?– Największą pozycję w budżecie rodziców stanowią podręczniki szkolne, których średni koszt to blisko 400 zł. Oznacza to, że są szkoły, w których na książki wydać trzeba 200 zł i takie, gdzie wydatki sięgają tysiąca złotych. To są uroki statystyki. Nie zmienia to faktu, że podręczniki są drogie, a cały rynek wyceniany jest na ponad 1 mld zł – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.Rząd podjął próbę obniżenia kosztów wydatków szkolnych wdrażając tzw. rządowy podręcznik dla uczniów klas pierwszych

Koniec sierpnia to smutny czas dla dzieci, których wakacje dobiegają końca. Smutek ogarnia też rodziców na samą myśl o konieczności wydania kilkuset złotych na wyprawkę szkolną. Zeszyty, piórniki, tornistry, podręczniki i inne pomoce naukowe ? przeciętne wydatki na 1 dziecko to ok. 820 zł. Ile wydamy w tym roku?

? Największą pozycję w budżecie rodziców stanowią podręczniki szkolne, których średni koszt to blisko 400 zł. Oznacza to, że są szkoły, w których na książki wydać trzeba 200 zł i takie, gdzie wydatki sięgają tysiąca złotych. To są uroki statystyki. Nie zmienia to faktu, że podręczniki są drogie, a cały rynek wyceniany jest na ponad 1 mld zł ? komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Rząd podjął próbę obniżenia kosztów wydatków szkolnych wdrażając tzw. rządowy podręcznik dla uczniów klas pierwszych. Już w tym roku z elementarza skorzysta ponad 95% szkół podstawowych. Książki mają być dostarczone do szkół do września. Pakiet dla ?pierwszaka? będzie kosztować budżet państwa ok. 120 mln zł. Dla rodziców pierwszoklasistów to realne oszczędności. Otwarte pozostaje pytanie, czy jest to oszczędność dla podatnika.

? Na rządowy podręcznik wydamy ponad 100 mln zł. To dużo, ale rząd musi przetrzeć szlak. Na razie projekt dotyczy podręczników tylko do klas pierwszych szkół podstawowych, ale miejmy nadzieję, że w przyszłości podobne książki będą opracowane dla wszystkich poziomów nauczania ? dodaje Piechowiak.

Najbiedniejsi mogą liczyć na pomoc państwa

Najbiedniejsi rodzice mogą skorzystać z dofinansowania do zakupu podręczników szkolnych w ramach programu ?Wyprawka szkolna?. W budżecie na ten cel zapisano 156 mln zł.

? O środki finansowe na podręczniki mogą ubiegać się rodziny, w których średni miesięczny dochód na jedną osobę wynosi nie więcej niż 539 zł. Wysokość dopłaty jest różna, w zależności od tego, do jakiej szkoły i klasy dziecko uczęszcza. Kwoty dofinansowania wahają się od 225 zł do 445 zł ? tłumaczy Mateusz Gawin, analityk Bankier.pl.

A to już wiesz?  Sage wspiera przedsiębiorców z pasją

Więcej na ten temat rządowego podręcznika i wydatków szkolnych w artykule: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wyprawka-szkolna-a-rzadowy-elementarz-7217367.html

O zasadach dofinansowania zakupu wyprawki szkolnej przeczytają Państwo tutaj: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Dofinansowanie-wyprawki-szkolnej-jak-skorzystac-7217516.html

Analizy Bankier.pl – [email protected]


dostarczył infoWire.pl

Źródło Bankier.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy