Rysunek jako czynnik motywujący rozwój psychiczny i fizyczny dzieci

Rysunek jako czynnik motywujący rozwój psychiczny i fizyczny dzieci

Dlaczego sztuka odgrywa tak ważną osobę w życiu każdego dziecka? Jakie zadanie ma rysunek dla naszej pociechy? Co zrobić, aby maluch uczyłem się aktywnie i zdrowo? Skorzystaj z poniższych porad, znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i zajmuj się ze szczęścia swojego malucha.

Dziecko jest świeżym i spontanicznym artystą tworzącym dzieła w najszczerszy z możliwych sposobów. Odkrywanie jego moce to wspaniała przygoda, którą powinien przeżyć każdy rodzic. Działania plastyczne otwierają drzwi do świata najmłodszych. Pomagają lepiej ich poznać i kształtować drogę, którą podążą w przyszłości. Twórczość pozwala zaspokoić jedną z najważniejszych potrzeb wyrażania siebie, a mianowicie samorealizację.
Akt twórczy, którym dla dziecka jest rysowanie pełni rolę swoistego mostu pomiędzy nami i naszą pociechą. Za pomocą kredek i kartki papieru pozwala przekazać niemal każdy komunikat bez użycia jakichkolwiek słów. W ten sposób ograniczenia wynikające ze skromnego zasobu znanych wyrazów lub negatywnych emocji żywionych wobec konkretnych osób czy przedmiotów, przestają mieć znaczenie. Umożliwienie dziecku, przede wszystkim w wieku przedszkolnym, zabawy za pomocą odpowiednich narzędzi plastycznych, może więc niejednokrotnie okazać się bardziej użyteczne niż rozmowa.

Jak powszechnie wiadomo, wszelkie przejawy działalności twórczej dzieci znacząco wpływają na ich rozwój psychiczny i fizyczny. Rysunek, jako jedyna z form aktywności artystycznej, wzbudza u nich chęć wyrażenia swoich sprawy i emocji oraz stosunku do osób czy przedmiotów z najbliższego otoczenia. Oddziałuje to również na kształtowanie sprawności ruchowej i poczucia estetyki.
Aby zachęcić dziecko do tworzenia, warto dać mu materiały plastyczne jak najlepszej jakości. Duże nasycenie barw, łatwość rysowania, a także miejsce produkcji produktów są bardzo ważne. Mało kto nie zna kredek Bambino, które towarzyszą dzieciom już od pokoleń.

Kredki Bambino wykonane są z glinki kaolinowej, co nieporównywalnie podnosi ich walory użytkowe względem kredek świecowych, woskowych czy ołówkowych. Produkt jest bezpieczny dla dzieci. Produkcja odbywa się w Polsce, w współprac z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie bezpieczeństwa zabawek oraz rozporządzeniem Ministerstwa Gospodarki w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek. Co najważniejsze produkt jest bezpieczny dla dzieci.
W końca lepszego zrozumienia naszych pociech, przedmiotem analizy wielu badaczy stała się rola, jaką rysunek odgrywa w życiu najmłodszych. M. Karwowska-Struczyk zwraca szczególną uwagę na rozwój wyobraźni i pamięci. Zauważa także, że rysowanie w znaczącym stopniu pomaga utrwalać informację o właściwościach przedmiotów, otoczeniu oraz życiu ludzi oraz zwierząt. Dzieci odkrywają w ten sposób swoje możliwości, uczą się wytrwałości i ujawniają kreatywność. Nabywają również umiejętność empatii poprzez patrzenie na świat oczami malowanej postaci.

Aktywność plastyczna pełni przede wszystkim funkcję ekspresywną. Pusta kartka stoi się po chwili nośnikiem emocji i myśli przedszkolaka czy ucznia, który rysując ukazuje cechy swojej osobowości. Odpowiednie odczytanie takich prac pozwala na określenie szeroko pojętego stanu psychicznego dziecka. Uważny obserwator dostrzeże w ten sposób ukryte troski, marzenia, uprzedzenia lub niechęć. Pozna także opinie dotyczące aspektów życia, o których młody człowiek nie chce czy nie potrafi rozmawiać.

Prace plastyczne mogą wykazać się interesujące także dla samych ich twórców. Dzieci bywają zaskoczone poznając własne możliwości. Wpływa to na motywację i dostarcza bodźców do dalszych starań. Samodzielne działanie i pochwały od opiekunów pomagają w budowaniu i podnoszeniu samooceny.
Rysowanie uczy najmłodszych również operowania narzędziami i materiałami plastycznymi. Pozwala im na zapoznanie się z ich podstawowymi możliwościami. Pomaga zrozumieć symbolikę kolorów i znaczenie przestrzennego rozgospodarowania miejsca na stronie. Niezwykle istotnym czynnikiem rozwoju jest w ostatnim momencie dostępność różnicowanych barw kredek i rodzajów papieru. Bogactwo tych sposobów stymuluje wyobraźnię.

Podczas zajęć plastycznych dzieci doznają różnego rodzaju pozytywnych emocji. Odczuwają radość wynikającą z obcowania i współpracy z rówieśnikami. Bawiąc się kredkami, kreują własną wersję otaczającej rzeczywistości, zaspokajając jednocześnie potrzebę tworzenia i odnajdywania piękna. Rysowanie daje zatem szansę na wyzbycie się napięć i lęków szczególnie, gdy kończy się w grupie zaufanych osób. Nie bez powodu zajmuje się je jako technikę terapeutyczną.

Aktywność twórcza przedszkolaków i uczniów korzystnie oddziałuje na koordynację wzrokowo-ruchową oraz procesy zapamiętywania i obserwacji. Rozwija zdolności manualne poprzez ćwiczenie rąk i pracę nad precyzyjnością palców. Rysunek, jak większość form zabawy, przygotowuje więc do nauki czytania, pisania i radzenia sobie przy wcielaniu się w różne role życiowe. Dla przedszkolaków stanowi wstęp przed pójściem do szkoły.
Dzieci są z natury kreatywne i ciekawe świata. Rysowanie stanowi doskonały kanał komunikacji, po który same chętnie sięgają. W większości sytuacji wystarczy udostępnić im odpowiednie środki i patrzeć, jak kierują się procesowi tworzenia. Nowe badania i wrażenia pobudzają ich kreatywność. Pomagają przy rozwiązywaniu problemów. Najmłodsi stają się coraz wrażliwsi, aktywniejsi i przede wszystkim ? szczęśliwsi.

Ch_opiec - rysowanie-001-2014-07-14 _ 05_08_24-80

dzieci rysowanie 2-002-2014-07-14 _ 05_08_24-80

dzieci rysowanie-003-2014-07-14 _ 05_08_24-80

dziewczynka rysowanie-004-2014-07-14 _ 05_08_24-80

Kredki Bambino (1)-005-2014-07-14 _ 05_08_24-80

Kredki Bambino (2)-006-2014-07-14 _ 05_08_24-80

Kredki_Bambino_op kart_18 (2)-007-2014-07-14 _ 05_08_24-80

plastelina_bambino-008-2014-07-14 _ 05_08_24-80

rysowanie angry birds-009-2014-07-14 _ 05_08_24-80

Źródła:

http://www.publikacje.edu.pl/publikacje.php?nr=4286
R. Gloton, C. Clero, Twórcza aktywność dziecka, Warszawa, 1989;
M. Karwowska-Struczyk, Autoekspresja plastyczna dziecka wyrazem jego rozwoju, “Wychowanie w Przedszkolu”, 1988, nr 9.
S. Popek, Aktywność twórcza dzieci i młodzieży, Warszawa, 1988;
S. Popek, Analiza psychologiczna twórczości plastycznej dzieci i młodzieży, Warszawa, 1978;
A. Trojanowska, Dziecko i twórczość, Wrocław, 1971;
M. Żebrowska, Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży, Warszawa, 1988.

hastagi na stronie:

#KARWOWSKA-STRUCZYK Małgorzata : Autoekspresja plastyczna dziecka wyrazem jego rozwoju

Top