Wiadomości Branżowe

Zmiany przepisów w szkolnictwie wyższym

Zmiany przepisów w szkolnictwie wyższym
Koniec z płaceniem za naukę na drugim lub trzecim kierunku studiów. Od 1 października wchodzą w życie przepisy wycofujące te opłaty. Ale nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym przynosi również inne udogodnienia.Ustawa wprowadza studia dualne. To nowatorskie rozwiązanie polega na łączeniu nauki z pracą oferowaną przez przedsiębiorców. Nowelizacja przewiduje też między innymi obowiązek trzymiesięcznych praktyk zawodowych na studiach o profilu praktycznym. Ma to pomóc młodym ludziom w odnalezieniu się na rynku pracy i dostosowaniu do wymagań pracodawców – wyjaśnia Łukasz Szelecki, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ponadto pracodawcy mają mieć większy wpływ na powstawanie nowych kierunków i będą mogli prowadzić zajęcia na uczelni.„Uczenie się przez całe życie” – to kolejna zmiana, skierowana głównie do osób dorosłych, które chcą uzupełnić swoje wykształcenie. „Uczelnie będą uznawać wiedzę i umiejętności uzyskane na szkoleniach, kursach lub w pracy zawodowej i zaliczać je na poczet studiów”– mówi serwisowi infoWire.pl Łukasz Szelecki. Poza tym nie

Koniec z płaceniem za naukę na drugim lub trzecim kierunku studiów. Od 1 października wchodzą w życie przepisy wycofujące te opłaty. Ale nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym przynosi również inne udogodnienia.

Ustawa wprowadza studia dualne. To nowatorskie rozwiązanie polega na łączeniu nauki z pracą oferowaną przez przedsiębiorców. Nowelizacja przewiduje też między innymi obowiązek trzymiesięcznych praktyk zawodowych na studiach o profilu praktycznym. Ma to pomóc młodym ludziom w odnalezieniu się na rynku pracy i dostosowaniu do wymagań pracodawców ? wyjaśnia Łukasz Szelecki, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ponadto pracodawcy mają mieć większy wpływ na powstawanie nowych kierunków i będą mogli prowadzić zajęcia na uczelni.

?Uczenie się przez całe życie? ? to kolejna zmiana, skierowana głównie do osób dorosłych, które chcą uzupełnić swoje wykształcenie. ?Uczelnie będą uznawać wiedzę i umiejętności uzyskane na szkoleniach, kursach lub w pracy zawodowej i zaliczać je na poczet studiów?? mówi serwisowi infoWire.pl Łukasz Szelecki. Poza tym nie będą mogły pobierać od studentów żadnych opłat, które nie zostały zawarte w umowie.

Zmiany dotyczą także samych uczelni wyższych. Będą one mogły tworzyć między sobą tzw. związki uczelni. Ma to na celu ułatwienie pozyskiwania funduszy unijnych. Ponadto ustawa wprowadza ?uwłaszczenie naukowców?. Pracownik naukowy będzie miał trzy miesiące na porozumienie się z uczelnią w kwestii komercjalizacji wynalazku. Jeśli w tym terminie uczelnia nie zgłosi zainteresowania odkryciem, prawa do komercjalizacji mogą przejść na naukowca.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył
A to już wiesz?  Konkurs ?Młody Malarz Roku Dekoral Professional 2015? rozstrzygnięty

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy