Wiadomości Branżowe

Pomysł na hektary zieleni

Tereny zielone przy Centrum Sportu Akademickiego PG to przestrzeń wymarzona na park z placami zabaw i urządzeniami rekreacyjnymi. Realizacja tego marzenia jest coraz bliżej. Zakończył się właśnie studencki konkurs na interaktywną instalację parkową.Organizatorem konkursu był Lem-ur (Laboratorium Ewolucji Miejskich), czyli koło studentów Wydziału Architektury PG i Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Zadaniem uczestników było przygotowanie interaktywnej instalacji parkowej w miejscu nazwanym przez organizatorów roboczo Park. PG.Chodzi tu o blisko 3 ha terenu przylegającego do CSA PG, a dokładniej o obszar między halą sportową i torami kolejowymi oraz między siedzibą Centrum a boiskiem.Marta Rusin, przewodnicząca Lem-ura podkreśla, że główną zasadą konkursu była dowolność: - Liczyły się tylko dobre pomysły. Nie wymagaliśmy plansz koncepcyjnych, wizualizacji, czy rysunków konstrukcyjnych, wiedzieliśmy że to zraziłoby studentów innych kierunków, a zależało nam na ich uczestnictwie.Dlaczego chcieli wciągnąć w to studentów z innych wydziałów? - Koledzy z budownictwa, mechaniki, czy matematyki mają zupełnie

Tereny zielone przy Centrum Sportu Akademickiego PG to przestrzeń wymarzona na park z placami zabaw i urządzeniami rekreacyjnymi. Realizacja tego marzenia jest coraz bliżej. Zakończył się właśnie studencki konkurs na interaktywną instalację parkową.

Organizatorem konkursu był Lem-ur (Laboratorium Ewolucji Miejskich), czyli koło studentów Wydziału Architektury PG i Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Zadaniem uczestników było przygotowanie interaktywnej instalacji parkowej w miejscu nazwanym przez organizatorów roboczo Park. PG.

Chodzi tu o blisko 3 ha terenu przylegającego do CSA PG, a dokładniej o obszar między halą sportową i torami kolejowymi oraz między siedzibą Centrum a boiskiem.

Marta Rusin, przewodnicząca Lem-ura podkreśla, że główną zasadą konkursu była dowolność: – Liczyły się tylko dobre pomysły. Nie wymagaliśmy plansz koncepcyjnych, wizualizacji, czy rysunków konstrukcyjnych, wiedzieliśmy że to zraziłoby studentów innych kierunków, a zależało nam na ich uczestnictwie.

Dlaczego chcieli wciągnąć w to studentów z innych wydziałów? – Koledzy z budownictwa, mechaniki, czy matematyki mają zupełnie inne podejście, inne pomysły niż my – odpowiada Marta Rusin. – Dla nich pewne rzeczy są oczywiste, związane z ich kierunkiem studiów. My też potrafimy może na nie wpaść, ale nie mamy już pewności, że przedstawiamy je zgodnie z wykładnią nauki. U nich z kolei część graficzna leży, niektórzy oddawali swoje projekty na kartce a4 w kratkę. Chcemy połączyć te dwie przepaście ze sobą i podjąć współpracę.

Większość z 15 nadesłanych propozycji powstała w głowach architektów, ale jest też kilka prac, które stworzyli studenci innych kierunków.

W jury zasiedli: dr Bazyli Domsta i dr Tomasz Rozwadowski z Wydziału Architektury (Rozwadowski jest opiekunem Lem-ura), Krzysztof Kaszuba (dyrektor CSA PG) oraz Iza Siłkowska i Igor Szóstakowski (studentka gospodarki przestrzennej na UG i student architektury na PG). Jurorzy przyznali miejsca I-III oraz  trzy wyróżnienia.

A to już wiesz?  Politechnika i luksusowe jachty

Zwyciężyli Daria Przybyłowska i Przemek Wróbel z WA PG z projektem “Ekomiasteczko – Bądź Eko od Dzieciaka”. Autorzy postanowili połączyć w jednym projekcie aspekty: zrównoważonego rozwoju, ekologii i szeroko pojętej promocji Politechniki Gdańskiej jako miejsca nowoczesnego i innowacyjnego.

 – Chcieliśmy pokazać dzieciom, że energię można wytwarzać bez zanieczyszczeń, wykorzystać słońce, wiatr, wodę czy siłę własnych mięśni. W naszej instalacji można wytworzyć energię z każdego z tych źródeł – tłumaczy Przemek Wróbel. – Budynek w centralnej części projektu, w którym zapalają się światełka w różnych kolorach, w zależności od tego które urządzenie go zasila, to symbol miasta, wykorzystującego ekologicznie wytwarzany prąd.

Zwycięska praca to pomysł gotowy do wdrożenia. Studenci zawarli w swoim projekcie propozycje materiałów (głównie pleksi i drewno), sporządzili kosztorys. Wszystko ma być łatwe w utrzymaniu, bezpieczne i kolorowe, by przyciągnąć uwagę dzieci.

Krzysztof Kaszuba jest bardzo zadowolony z propozycji studentów: – Na razie to bardziej inspiracja dla nas, ale na pewno do wykorzystania w przyszłości. Młodzi ludzie mają wspaniałe, innowacyjne pomysły – mówi. – Wstępnie zaplanowałem środki na siłownię zewnętrzną i plac zabaw dla dzieci, kilka propozycji studenckich wpisuje się w tą koncepcję. Jeszcze w tym roku, przed czerwcowym Dniem Sportu pierwsze instalacje będą gotowe. Nie wykluczam, że zrealizujemy wszystkie propozycje po kolei. Miejsca mamy dość.

Wystawę pokonkursową można oglądać do 7 lutego, w szklarni na poziomie 400 w Gmachu Głównym.

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy